Tisková zpráva 5. 4. 2007

Tiskárna Finidr otevírá novou halu s novými stroji

Těšínští tisknou knihy už dvě stě let. Od letošního září ve zbrusu novém provozu. Největší knižní tiskárna Finidr se v letošním roce opět rozrostla. Po roce relativního investičního klidu se v letošním dubnu naplno rozběhly práce na nové, moderní výrobní hale o velikosti více než 4000 m2.

V rekordně krátkém čase tří měsíců byla hala připravena pro návoz nových špičkových strojů. Atak již v polovině července započala instalace špičkového archového osmibarvového tiskového stroje Heidelberg SM 102-8 s odvíječem kotoučů CutStar, který umožňuje tisknout nejen z nařezaných archů, ale také přímo z rolí, a spektrofotometrickým měřicím pultem ImageControl, který značně usnadní práci tiskařů při dodržování barevnosti tištěných archů. Maximální rychlost tohoto tiskového skvostu je 15 000 potištěných archů za hodinu.

Nejen tisknout, i vázat je třeba

Aby bylo možno produkci, kterou náš nový rychlík vytiskne, poskládat a dále knihařsky zpracovat, bylo nutné pořídit dva nové skládací stroje Heidelberg Stahlfolder, které dále rozšířily možnosti skládání archů jak novými způsoby lomů, tak i možnosti skládat arch přímo po 32 stránkách bez nutnosti předchozího rozřezávání. Co se týče řezání – došlo také k rozšíření řezacího parku o nové řezací pracoviště Heidelberg Polar 137, které výrazně posílilo kapacity pro rozřezávání archů.

Souběžně s montáží výše uvedených strojů probíhala instalace zavěšovací linky na pevnou vazbu od firmy Kolbus. Tato linka je vybavena integrovaným vkládáním až dvou stužek, předehříváním hřbetů pro lepší kulacení, vstřikováním lepidla pod drážku knihy pro její zpevnění, možností šokového ochlazení drážky v lisu tak, aby byl zachován perfektní tvar drážky. Součástí linky je také přebalovací automat, který dokáže přesně a rychle zavěšené knihy přebalit. Ato všechno rychlostí jedné knihy za sekundu.

Do nové haly byl osazen také moderní skladovací systém pojízdných regálů pro umístění hotové produkce, bylo vybudováno krásné zázemí pro zaměstnance společnosti. Také okolí haly už dnes, těsně po dokončení, začíná lahodit oku díky provedeným terénním úpravám a ozelenění. Celkem tak Finidr proinvestoval v posledních měsících téměř 200 milionů korun.

Do roka a do dne

Tím však změny v tiskárně zdaleka nekončí. Další investice do nových linek jsou naplánovány už na příští rok, a to vše s cílem zvětšit kapacitu výroby pro splnění poptávky zákazníků tiskárny, zvýšit kvalitu výsledné produkce a uspokojit tak stále náročnější požadavky nakladatelů. Osobně si mohli partneři Finidru prohlédnout celý nový provoz na jeho slavnostním otevření ve středu 27. září 2006. Celé slávy se zúčastnily také osobnosti z politické a podnikatelské sféry včetně hejtmana Moravskoslezského kraje, Evžena Tošenovského. A to všechno v roce, kdy těšínské tiskařství slaví dvousté výročí svého založení. Finidr se tak zdá být úspěšným dědicem mnohaleté tradice.

Autor: Tomáš Roman, Finidr

Originál článku