Tisková zpráva 5. 9. 2008

Světově proslulý znalec Rembrandta tiskne svou knihu ve FINIDRu

Světově uznávaný znalec díla holandského malíře Rembrandta Ernst van de Wetering tiskne v těchto dnech svou novou knihu ve FINIDRu v Českém Těšíně. Na tisk reprezentativní publikace nazvané „The life and paintings of Rembrandt“ bude přitom osobně dohlížet. Kniha bude vytištěna v nákladu 5000 kusů, je napsána v angličtině a je určena pro celosvětový trh včetně České republiky.

Ernst van de Wetering se zabýval studiem Rembrandtova díla celý svůj život a je zřejmě největším současným odborníkem na jeho tvorbu. V tuzemsku je známý především díky posudku Rembrandtova obrazu, na němž je s největší pravděpodobností tvář českého velikána Jana Ámose Komenského. V nové publikaci soustředil profesor Amsterodamské univerzity veškeré poznatky svého studia Rembradtovy tvorby. „Je to rozšířený a doplněný text, který jsem vytvořil pro encyklopedii Britannica. Je v něm mnoho reprodukcí a především souhrn všech objevů a zjištění, které jsme v rámci zkoumání Rembrandtova díla v období asi čtyřiceti let učinili,“ říká Ernst van de Wetering nad publikací, jejíž definitivní podoba se rodí v největší tiskárně České republiky. „Přijel jsem se přesvědčit, zda reprodukce Rembrandtových děl v knize odpovídají tóny a barevností originálům,“ dodává Wetering. Ernst van de Wetering stráví v Českém Těšíně tři dny, tedy dobu, kdy se budou tisknout archy pro jeho knihu. Publikace, jejíž tisk začal ve čtvrtek, by měla být expedována již příští úterý, tedy za necelý týden.

Ernst van de Wetering je po prvních kontrolách archů podle svých slov „velmi spokojený“. Expert ujistil, že součástí výpravné publikace i reprodukce obrazu, který vyvolal nedávno v České republice velké pozdvižení. Právě Ernst van de Wetering a jeho tým před dvěma lety přišel s tvrzením, že Portrét starce či rabína ve florentské galerii Uffizi je portrétem Jana Amose Komenského. Komenský žil v poslední etapě svého života v Amsterodamu a s Rembrandtem se znal. Tvář z obrazu někteří odborníci připisovali Komenskému už na počátku 20. století, ale teprve současný expert přišel s jednoznačným závěrem. „Já jsem na to nepřišel, to už napsali jiní,“ říká skromně Ernst van de Wetering. Ten však před vynesením závěru obraz důkladně restauroval. „Pro Čechy to byla naprostá bomba. A já jsem dnes rád, že má kniha dostane kvalitní podobu na Moravě, v místě, kde se Komenský narodil a působil,“ usmívá se.

V knize jsou také Rembrandt a Komenský zpodobněni, jak rozmlouvají při portrétování. Podle Weteringa měli hned několik společných témat, která mohli probírat „Oba byli pedagogy, oba měli vztah k princi Rupertovi, synovi Fridricha Falckého a anglické královny. Rembrandt prince portrétoval a Komenský o něm napsal knihu,“ myslí si  Ernst van de Wetering.

Tým kolem holandského profesora podobné objevy co nejpečlivěji prověřuje. Ernst van de Wetering už vyvrátil autorství téměř stovky ze zhruba čtyř stovek obrazů, které byly připisovány Rembrandtovi.

Tisková zpráva byla převzata v plném znění.

Zdroj: Svět tisku

Originál článku