V naší firmě jsme nedávno přivítali vzácného hosta, který osobně dohlížel na kvalitu publikace, jíž je autorem. Tím hostem byl světově uznávaný znalec díla holandského malíře Rembrandta Ernst van de Wetering. Ve čtvrtek 17. dubna se totiž na našich strojích začala tisknout jeho nová kniha – reprezentativní publikace nazvaná „Rembrandt A Life in 180 Paintings“. Kniha se vytiskla v nákladu 5000 kusů, byla napsaná v angličtině a je určena pro celosvětový trh.
Ernst van de Wetering se zabýval studiem Rembrandtova díla celý svůj život a je zřejmě největším současným odborníkem na jeho tvorbu. V nové publikaci soustředil profesor Amsterodamské univerzity veškeré poznatky svého studia Rembrandtovy tvorby. „Je to rozšířený a doplněný text, který jsem vytvořil pro encyklopedii Britannica. Je v něm mnoho reprodukcí a především souhrn všech objevů a zjištění, které jsme v rámci zkoumání Rembrandtova díla v období asi čtyřiceti let učinili,“ říká Ernst van de Wetering nad publikací, jejíž definitivní podoba se rodí v největší tiskárně České republiky. „Přijel jsem se přesvědčit, zda reprodukce Rembrandtových děl v knize odpovídají tóny a barevností originálům,“ dodává Wetering. Ernst van de Wetering strávil v Českém Těšíně tři dny, tedy dobu, kdy se tiskly archy pro jeho knihu. Publikace, jejíž tisk začal ve čtvrtek, byla expedována již v úterý, tedy za necelý týden.
Ernst van de Wetering byl s tiskem podle svých slov velmi spokojen. Expert ujistil, že součástí výpravné publikace je i reprodukce obrazu, který vyvolal nedávno v České republice velké pozdvižení. Právě Ernst van de Wetering a jeho tým před dvěma lety přišel s tvrzením, že Portrét starce či rabína ve florentské galerii Uffizi je portrétem Jana Amose Komenského. Komenský žil v poslední etapě svého života v Amsterodamu a s Rembrandtem se znal. Tvář z obrazu někteří odborníci připisovali Komenskému už na počátku 20. století, ale teprve současný expert přišel s jednoznačným závěrem. V knize jsou také Rembrandt a Komenský zpodobněni, jak rozmlouvají při portrétování. Podle Weteringa měli hned několik společných témat, která mohli probírat. „Oba byli pedagogy, oba měli vztah k princi Rupertovi, synovi Fridricha Falckého a anglické královny. Rembrandt prince portrétoval a Komenský o něm napsal knihu,“ myslí si Ernst van de Wetering.
Tým kolem holandského profesora podobné objevy co nejpečlivěji prověřuje. Ernst van de Wetering už vyvrátil autorství téměř stovky ze zhruba čtyř stovek obrazů, které byly připisovány Rembrandtovi.