Tisková zpráva 5. 5. 2008

Největší zaměstnavatelé mohou mluvit do připravovaných studijních osnov a předkládat své připomínky k úrovni vzdělanosti žáků.

S takovou nabídkou oslovilo zástupce firem z regionu, které umožňují žákům praxi a pak většinu z nich zaměstnávají, vedení Střední školy hotelové a obchodně podnikatelské v Českém Těšíně.

„Chceme, aby nové osnovy reagovaly na aktuální situaci na trhu práce a požadavky firem,“ vysvětlila ředitelka školy Vanda Palowská během pátečního setkání se zástupci největších firem v regionu během setkání v ropickém Golf clubu.

Střední škola hotelová a obchodně podnikatelská je s jedenácti sty žáky nejen největší ve městě, ale téměř v celém regionu. Navíc od nového roku rozšiřuje nabídku vzdělání mimo svou dosavadní specializaci, tedy hoteliérství, cestovní ruch a obchod. Ve spolupráci s tiskárnou Finidr, která je největším výrobcem knih v zemi, otevírá od nového školního roku dvě třídy v oboru polygrafie.

„Přesvědčujeme vedení školy, aby co nejrychleji otevřelo možnost dalšího vzdělání v rámci vyšší odborné školy. Město má pět středních škol a mnozí absolventi by měli zájem touto formou pokračovat ve studiu,“ uvedl místostarosta města Stanislav Folwarczny.

Přestože má škola tolik žáků, přítomni zástupci restaurací si stěžovali na nedostatek kuchařů a číšníků. Ti nejšikovnější odcházejí do zahraničí, další odrazují podprůměrné platy v restauračních zařízeních,“ uvedl Benedikt Król z hotelu Prosper v Čeladné.

Nyní mají žáci možnost získat praxi v šedesáti podnicích. „Je to skvělé, ale byly doby, kdy nám nikdo nechtěl přijmout žáky na praxi. Tehdy nám velmi pomohlo město a umožnilo získávat zkušenosti ve školních jídelnách,“ dodala Palowská.

Zdroj: ihorizont.cz

Autor:  Dorota Havlíková