Tisková zpráva 5. 2. 2007

Finidr vyrostl za dvanáct let v největší tuzemskou tiskárnu knih

Společnost FINIDR založili 24. února 1994 tři společníci – Miroslav Filipczyk, Petr Niedob a Jaroslav Drahoš. Z prvních písmen příjmení vznikl také název společnosti FINIDR. V současné době již působí z původních zakladatelů ve společnosti pouze Jaroslav Drahoš na pozici generálního ředitele společnosti.

Společnost se od svého založení orientovala nejen na český trh, ale i na export. Již první vyrobené knihy směřovaly na polský a německý trh. Nyní vyváží Finidr 60 procent své produkce do 10 zemí Evropy i do USA. Celkové tržby firmy, která zaměstnává více než 350 lidí, by měly v letošním roce přesáhnout 450 milionů korun. Od svého vzniku tiskárna uskutečnila 21 673 zakázek (z toho je 95 procent knih), přičemž ročně vyrábí při současné kapacitě zhruba 3500 titulů. Počet všech vytištěných knih přesáhl 90 milionů.

Tiskárna s ohledem na nasycenost tuzemského trhu počítá jednak se zvýšením podílu exportu, jednak se chce významněji prosadit s dalšími službami, zejména s reklamním tiskem. „Vzhledem ke špičkovému vybavení můžeme nabídnout reklamním agenturám vynikající kvalitu, dodržení požadované barevnosti, což v segmentu reklamy hraje minimálně stejnou roli jako v segmentu knih,“ říká generální ředitel Finidru Jaroslav Drahoš. Investice do právě otevírané nové výroby není zdaleka jedinou v dosavadní historii společnosti. V průběhu posledních pěti let přesáhly investice především do strojů a zařízení 350 milionů korun.