Tisková zpráva 4. 3. 2007

Společnost FINIDR, která je největší tiskárnou knih v České republice, vybudovala zcela nový provoz na zelené louce. Celková investice o výši 200 milionů korun patří mezi tři největší letošní zahraniční investice v tuzemsku a získala i podporu agentury Czech Invest.

Výstavbu nového provozu si vyžádaly potřeby zvýšit kapacitu tiskárny a snaha nabídnout klientům ty nejmodernější technologie užívané ve světě. „Především v období vánočního trhu jsme museli i některé z našich stálých klientů odmítat. Rozhodli jsme se pro další rozšíření tedy také proto, aby zákazníci mohli vyrábět v tiskárně, se kterou mají dobrou zkušenost a jsou s ní spokojeni,“ uvedl generální ředitel společnosti FINIDR Jaroslav Drahoš. Ten dodal, že výstavba přinese i vyšší produktivitu a efektivitu výroby.

Dodavatelem tiskových strojů je firma Heidelberg, která je světovou špičkou ve výrobě tiskových strojů a od níž už nyní má FINIDR čtyři tiskové stroje. V oblasti knihařského zpracování byla vybrána firma Kolbus, která je také celosvětovým leadrem ve svém oboru. Výše investice do samotné stavby se přesáhla 50 milionů korun, dalších téměř sto padesát milionů si pak vyžádalo strojní vybavení. „V oblasti tisku se jedná o špičkový osmibarevný tiskový stroj, který potiskuje archy o rozměru 72×102 cm z obou stran v jednom průchodu. Je napojen na sofistikovaný měřící pult ImageControl, který umožňuje přesné udržování barevnosti celé zakázky. Tento stroj je také vybaven odvíječem z kotoučů CutStar+, lze tedy na tomto stroji tisknout nejen z archů, ale i přímo z rolí. V knihařské části jsme pořídili novou knihařskou linku od firmy Kolbus, ta je vybavena veškerými obcemi včetně přebalovacího automatu. Tato linka umožňuje zavěsit každou vteřinu jednu knihu,“ upřesnil technické parametry Jaroslav Drahoš.

Výstavba nového provozu přinese regionu s vysokou nezaměstnaností i několik desítek nových pracovních míst.