21. 8. 2018

V loňském roce proběhl pilotní projekt brigády pro kluky s poruchou autistického spektra ze spolku ADAM – autistické děti a my, z.s., kdy si na zkoušku vyzkoušeli dva dny na ručních pracích v naší tiskárně. Tato zkušenost se jim moc líbila a už tehdy projevili zájem o další brigádu. Letos jsme jejich zapojení rozšířili z dvou dnů na čtrnáct a zeptali jsme se paní Gerdové, předsedkyně spolku, jak spolupráci vnímali.

„Naši chlapci Dominik 16, Filip 17 a Martin 16 mají za sebou čtrnáct dní opravdové brigády ve vaší tiskárně FINIDR a je z nich cítit naprosté nadšení. První čtyři dny je doprovázel asistent Ondra Mazuch, pak již kluci zůstali sami a přijali zodpovědnost a samostatnost za svou práci a pracovní výkony. Každý den jsem byla zvědavá na jejich pracovní zážitky a pocity z práce. Ráno byli kluci natěšení a společně mi potvrdili, že nechtějí svého zaměstnavatele zklamat a chtějí splnit všechnu práci, kterou dostanou za úkol. Odpoledne na můj dotaz „Jak jim to šlo?“ svorně odpovídali „dobře“, ale po chvilce dodali, že po obědě už je práce náročnější a těší se, až si doma odpočinou. Uvědomujeme si, jak je pro tyto kluky s autismem příležitost brigády důležitá. Přesah této zkušenosti je pro ně obrovský. Tato zkušenost jim dodává pocit jistoty a sebedůvěry, že práci na brigádě zvládnou a umí být samostatní. Jejich rodiče jsou šťastní, že i přes svůj hendikep se touto brigádou opět posouvají dál a dává jim to naději, že jednou budou schopni se osamostatnit a žít si svůj dospělácký život. Děkuji za tuto příležitost vedení společnosti FINIDR a všem zaměstnancům, kteří jim věnovali svůj čas. Vážíme si vaší vstřícnosti, pochopení a tolerance k lidem s autismem. Jsme velmi hrdí, že je FINIDR naším báječným partnerem a společně můžeme těmto klukům pomoci dospět,“ Marie Gerdová, předsedkyně spolku ADAM – autistické děti a my, z.s. (www.adam-pas.cz)

Je skvělé zažít pocit radosti a úspěchů ze společně vydařeného nápadu a moc děkujeme Dominikovi, Filipovi a Martinovi za jejich pomoc. Už teď se těšíme na další spolupráci.