vždy kvalitně a včas
ilustrační obrázek podkategorie

Polygrafické informace

Formátová řadaAFormátová řadaB
A0 841 x 1189 B0 1000 x 1414
A1 594 x 841 B1 707 x 1000
A2 420 x 594 B2 500 x 707
A3 297 x 420 B3 353 x 500
A4 210 x 297 B4 250 x 353
A5 148 x 210 B5 176 x 250
A6 105 x 148 B6 125 x 176
A7 74 x 105 B7 88 x 125
A8 52 x 74 B8 62 x 88

Papíry pro tisk vnitřků knih jsou charakterizovány několika důležitými vlastnostmi:

 • Gramáž
  udává váhu čtverečního metru daného papíru (plošná hmotnost) a vyjadřuje se v g/m2)
 • Měrný objem a z něj odvozený volumen
  volumen je definován jako poměr tloušťky (µm) a plošné hmotnosti papíru (g/m2)
 • Opacita
  specifikuje neprůsvitnost (nebo také průhlednost) papíru
 • Bělost

Papír dělíme z pohledu složení a povrchové úpravy (lesklý/matný,  pouze kalandrovaný BO nebo 1x, 2x až 3x natíraný) na:

 • Bezdřevé natírané papíry
  jedná se o 2x či 3x natíraný bezdřevý papír, při jehož výrobě se bezdřevá podložka na bázi BO natírá nátěrovou směsí tvořenou různými druhy pigmentů. Z pohledu povrchové úpravy rozlišujeme základní dva druhy – matný a lesklý. Běžná gramáž je 90-170 g, nejčastěji se používá 115 g a 135 g papír. Pro svoji hladkost  je ideální pro barevný tisk nebo pro velmi kvalitní tisk černobílý. Matná křída má vyšší opacitu než lesklá a je silnější cca o 13 % než lesklá křída ve stejné gramáži (má větší volumen). Křídové papíry se používají pro tisk katalogů, časopisů, knih, brožur a zejména pro nejnáročnější tisk od obrazových publikací až po tisk luxusních katalogů. Stále populárnější jsou natírané papíry s vyšším volumenem, bohužel na úkor zachování vysoké hladkosti.
 • Bezdřevé nenatírané papíry
  jsou vhodné pro náročné použití, především na výrobu knih, katalogů, kalendářů, lexikonů, prospektů, personalizovaný directmailing, faktury, dopisní papíry a reklamní materiály atd. Papír je hladký, přesto neztrácí svůj přírodní charakter nenatíraného papíru, vyznačuje se zpravidla vysokou bělostí, může být i mírně zabarven ve hmotě (nejčastěji nažloutlý), běžně se používá v gramáži 70 – 110 g. Vysoce žádané jsou bezdřevé nenatírané papíry s vyšším volumenem (např. řada Munken), kde se požadavky na hladký přírodní povrch snoubí s vyšším měrným objemem.
 • Jednou natíraný bezdřevý papír
  papír opatřený pouze jedním nátěrem. Používá se tam, kde je třeba vyšší tisková brilance než u standardního BO, a přitom matná křída by byla např. příliš těžká tj. u učebnic. Tiskové výsledky jsou u vyšších gramáží srovnatelné s matnou křídou. Příkladem je známý G-print.
 • Volumenózní dřevitý papír
  je kvalitní dřevitý papír vyráběný v gramážích od 50 do 90 g a vysokou hodnotou volumenu. Knihy vytištěné na voluminózním papíru se zdají lehké, ale mají větší šířku hřbetu než Knihy na papíru se standardním volumenem. Nejčastěji používané gramáže jsou55, 70a 80 g. Volumeny mají přírodní odstín, nejčastěji jsou zbarveny v odstínu chamois (nažloutlé). Voluminózní papíry se vyznačují velkou opacitou, která je vlastností všech dřevitých papírů. Nevýhodou je, že tento papír mění rychleji svůj odstín vlivem slunečního záření (rychleji stárne).

Přehled druhů vazeb knihařského zpracování

Označení vazbyPopis
V1 vazba šitá drátem
V2 měkká lepená vazba
V2z měkká lepená vazba se záložkami
V4 měkká šitá vazba
V4z měkká šitá vazba se záložkami
V8a tuhá vazba s kombinovaným potahem, šitá nebo lepená
V8b tuhá vazba s přebalem, šitá nebo lepená
V8c tuhá vazba s molitanovými deskami, šitá nebo lepená
V9 plastová obálka (vazba), šitá nebo lepená
Otabind speciální měkká vazba
FLEXO speciální vazba, určitý mezistupeň mezi měkkou a tuhou vazbou
Švýcarská speciální měkká vazba

Sešitová měkká vazba V1

Knižní složky jsou sešity spolu s obálkou ve hřbetě a oříznuty po třech stranách. Pro trvalé spojení složek a obálky se používá šití drátem, skobkou z plochého nebo zaobleného drátu (výjimečně se používá spona) nebo šití nitěmi na krejčovském stroji.

Lepená měkká vazba V2

Jednotlivé listy, čtyřstránkové složky jsou spojeny ve hřbetě do knižního bloku syntetickým lepidlem a zavěšeny do čtyřikrát i vícekrát rýhované kartonové nebo laminované obálky a následně oříznuty po třech stranách.

Zvláštní druh lepené měkké vazby V2z

Zvláštní druh lepené měkké vazby V2 je lepená vazba se záložkami. Jde o běžnou lepenou vazbu, pouze obálka je dvakrát nebo čtyřikrát rýhovaná a má jednu nebo obě strany založeny hluboko ke hřbetu.

Bloková měkká vazba V3

Jednotlivé listy nebo knižní složky jsou u této vazby shora sešity drátěnými skobkami nebo sponami a zavěšeny do čtyřikrát rýhované obálky a oříznuty po třech stranách.

Šitá měkká vazba V4

Vazba je vhodná zejména tam, kde vyžadujeme vysokou životnost a nelze z různých důvodů použít tuhou vazbu (např. výroba velkých katalogů, atlasů, publikací kvalitního obsahu). Knižní složky jsou ve hřbetě sešité tavnou nití nebo klasicky sešity, zalepeny a zavěšeny do čtyřikrát rýhované obálky a oříznuty po třech stranách.

Šitá měkká vazba V4z

Zvláštní druh šité měkké vazby je V4z šitá vazba se záložkami.

Knižní vazba V7

Knižní vazba V7 je tuhou vazbou s kombinovaným potahem, tzv. poloplátěná vazba. Knižní desky jsou potaženy papírem a hřbet knihy je potažen plátnem, nebo jiným vhodným materiálem. Potahový papír bývá samozřejmě většinou potištěn.

Knižní vazba V8

Knižní vazba V8 je vazba s nekombinovaným potahem, tzv. celoplátěná vazba. Knižní desky jsou potaženy celistvým plátěným potahem. Tato vazba má povolené tři varianty.

V8a

V8a je vazba, kdy jsou knižní desky potaženy laminovaným papírem.

V8b

V8b je tuhá vazba s deskami potaženými papírovým potahem. Papír může být lakovaný, běžně potištěný, speciální potahový, nebo se syntetickým zátěrem. Navíc má tato vazby přebal, který může být různě zušlechtěný.

V8c

V8c tuhá vazba s molitanovými deskami potaženými papírovým nebo jiným potahem, například usní, imitací usně.

Knižní vazba V9

Knižní vazba V9 má desky z plastu ztužené neměkčenou PVC fólií nebo lepenkou. Povolená varianta je V9a, což je tuhá vazba s neztuženými deskami z plastu, pouze měkčené PVC fólie. 

Speciální vazba Otabind

Patří mezi měkké vazby (může být lepená i šitá). Obálka je 6x rýhovaná, lepidlo je mezi 1.-2. a 5.-6. rylkou. Obálka je volná ve hřbetu, proto se kniha lehce rozvírá a listy pěkně leží.

Speciální vazba FLEXO (FINIDR)

Je speciální vazbou, která je určitým mezistupněm mezi měkkou a tuhou vazbou. Lepený nebo šitý knižní blok je zavěšen do knižních desek, které jsou vyráběny podobně jako klasické desky. Rozdílem je použití přířezů z kartónů vyšší plošné hmotnosti namísto lepenkových přířezů. Stejně jako klasické tuhé desky jsou zhotoveny s odsazeným kartónovým hřbetníkem, což napomáhá jejich lepší rozevíratelnosti, dále je blok přilepen standardně za předsádky. Jako potahové materiály se u flexovazby dají využít standardní materiály.

My jsme se u této vazby posunuli o krok dále. Desku flexovazby jsme navíc opatřili gumičkou na zajištění proti otevření a celou vazbu jsme po zavěšení ořezali ze 3 stran. Dále jsme zakulatili rohy a provedli barevnou ořízku.

Švýcarská vazba

Švýcarská lepená vazba dává tiskovině elegantní vzhled a možnost snadného rozevření. Hřbet knižního bloku je oblepen speciálním  oblepovacím materiálem, ke kterému je ze zadní strany nalepena dvakrát rýhovaná obálka. Ta bývá velmi často laminovaná nebo je vyrobena z kartonu o vyšší plošné hmotnosti. Po otevření je u této vazby i hřbetová část volná. Tím je možné využít celou plochu obálky na tisk.

Papír a jeho základní druhy

 • BO – bezdřevý ofset (bílý, žlutý) - vhodný pro tisk na plochém i na rotačkovém stroji, barevné i černobílé publikace
 • VO – volumenozní papír (bílý, žlutý) - vhodný pro tisk na plochém i na rotačkovém stroji, doporučujeme pouze černobílé publikace
 • Křídový papír - lesklý, matný – tisk pouze na plochém stroji, barevné i černobílé publikace

Pojmy

 • Digitální nátisk – kalibrovaný barevný podklad sloužící jako tiskový vzor pro správné nastavení barevnosti tisku.
 • Dotisk – dodatečný tisk titulů z již použitých podkladů (můžou zahrnovat opravy).
 • Formát – rozměr knihy, časopisu nebo i archu papíru vyjadřovaný udáním šířky x výšky.
 • Kapitálek – ozdobná stužka nalepená na okraje knižního bloku. Zakrývá dutinu mezi hřbetem knižního bloku a deskami.
 • Knížní blok – sešité nebo slepené knižní složky (složené archy) olepený přední a zadní předsádkou, bez desek.
 • Korektura – vyznačování oprav.
 • Lamino – povrchová úprava obálky, potahu, přebalu nebo pouzdra (strukturované, lesklé, matné, soft-touch lamino, odolné lamino).
 • Lepenka – papír hmotnosti obvykle nad 250g/m2, obvykle se používá k zhotovení knižních desek.
 • Lom – místo přeložení papíru, vzniká při falcování nebo skládání.
 • Maketa – kniha zpracovaná ručně (slouží jako vzor pro knihařské zpracování).
 • Náhledové PDF – PDF soubor sloužící pro kontrolu postavení textu a obrázku.
 • Náklad – smluvně sjednaný počet výtisků tiskoviny (kniha, časopis, leták apod.).
 • Nátisk – digitální výtisk sloužící pro vzor barevnosti archu.
 • Obálka – je ochranný obal z tuhého papíru nebo kartonu, potištěného a přilepeného na hřbet knižního bloku.
 • Ořez – začištění hrubého knižního bloku na čistý formát. Ořezává se ze tří stran.
 • Parciálni lak – zvýraznění motivu na požadované části knihy (potah, přebal, obálka, text).
 • Plotr – vytištěné archy na digitální tiskárně sloužící pro kontrolu postavení textu a obrázků. (neslouží pro kontrolu barevnosti).
 • Potah – materiál ke zhotovení knižních desek. Můžeme použít plátno, imitaci kůže, polaminovanou křídu, BO papír atd.
 • Přebal – je ochranný papír navléknutý na vázané knihy. Může být potištěný, zušlechtěný lakováním nebo laminováním.
 • Předsádka – je dvojlist těžšího papíru, který v knihách s pevnou vazbou spojuje knižní blok a desky. V knize jsou vždy dvě předsádky - přední a zadní). V knihách s měkkou obálkou jsou knižní bloky do obálky vlepovány přímo, bez použití předsádek.
 • Příloha – doplněk knihy, tištěný odlišně na jiném papíře než textová část. Může být příloha svázaná nebo volně vložená.
 • Ražba – reliéfní (sleporažba), ražba fólií (fólie může být barevná), termo ražba nebo 3D ražba.
 • Rozsah – počet stran časopisu nebo knihy.
 • Spad – přesah přes rozměr knižní stránky.
 • Šubr – pouzdro na knihu (lepenka nebo karton).
 • Tiráž – blok informací obsahující technické a vydavatelské údaje (často se tiráž přeneseně nazývá celá stránka s tímto informačním blokem).
 • UV lak – silná vrstva laku, která zvýrazňuje potiskovaný materiál (lesk i mat).
 • Vakát – je prázdná stránka kdekoli v knize.
 • Vývěsní archy – slouží pro kontrolu barevnosti před knihařským zpracováním.
 • Záložková stužka – je vlepená do hřbetu knižního bloku.
 • Termální desky – jsou z principu polymerní desky, kde osvitem IR zářením je měněn jejich stav – některá místa se po vyvolání stávají tisknoucími, zbylá nikoliv. Změna stavu je téměř skoková, takže jsou málo náchylné na přeexponování nebo podexponování při špatně nastavené energii nebo čase expozice. Zdrojem záření jsou polovodičové diody s větším výkonem, většinou nad 1 W, ze kterých se skládají „pole“ o 16, 32 či 64 elementech. Termální desky dnes nejčastěji používané potřebují po osvitu chemické vyvolání v automatu.
 • CTP technologie – je bezesporu krokem vpřed při přípravě tiskové formy, dochází ke zkrácení výrobního času při výrobě tiskové formy. Díky přímému přenosu digitálních dat na tiskovou formu lze výrazně zlepšit kvalitu tiskového bodu. Tím lze docílit kvalitnějšího tisku a věrnější reprodukce barev.